O Firmie

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Poznaniu S.A. posiada 70-letnią tradycję w przewozach pasażerskich.

W dniu 1 lipca 1945 roku powstała samodzielna organizacja samochodowa pod nazwą „Państwowa Komunikacja Samochodowa”.  Tabor składał się z nowych i używanych samochodów marki ZIS oraz GAZ, w małej ilości amerykańskich samochodów przekazanych przez Armię Czerwoną, a także zbieraniny różnych pojazdów pozostawionych przez okupanta.

Dworzec Autobusowy w Poznaniu stanowiący własność byłej Spółdzielni Autobusowej wskutek działań wojennych został doszczętnie spalony. Jesienią 1945 roku przystąpiono do odgruzowywania i odbudowy zniszczonego obiektu. W dniu 1 czerwca 1946 roku oddano do eksploatacji odbudowany ze zniszczeń wojennych budynek Dworca Autobusowego w Poznaniu.

Po wielu latach i wielu zmianach zachodzących w kraju i także w PKS Poznań, z dniem 1 lipca 1990 roku powstało przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą: ”Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej” w Poznaniu.

W dniu 1 listopada 2009 roku Przedsiębiorstwo przekształciło się w Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Poznaniu Spółka Akcyjna.

W 2010 r., na wniosek Prezydenta Miasta Poznania, nastąpiła komunalizacja spółki, w wyniku której PKS Poznań S.A. stał się własnością miasta Poznania.

W 2013r. Dworzec Autobusowy PKS Poznań S.A. zmienił oblicze. 23 listopada 2013 r. odprawa pasażerów rozpoczęła się na Nowym Dworcu Autobusowym Poznań Główny. Prace rozpoczęły się o godzinie 21.00 od demontażu nazwy dworca ze ściany budynku, natomiast o godz. 22.50 z placu wyjechał ostatni autobus. Pierwszy autobus na nowym dworcu pojawił się jeszcze tego samego dnia, o godz. 23.55 i opuścił go 10 minut po północy. Dnia 23 listopada 2013r. Zarząd Spółki z okazji otwarcia nowego dworca zorganizował dla wszystkich podróżnych oficjalny event.

W dniu otwarcia nowy dworzec wizytował Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

          

Obsługujemy linie na terenie całego województwa wielkopolskiego, a także linie dalekobieżne do Gorzowa, Wrocławia, Jeleniej Góry oraz sezonowo do Ustronia Morskiego i Pobierowa. Spółka dysponuje flotą ponad stu autokarów.

PKS Poznań S.A. świadczy również usługi przewozów okolicznościowych, biznesowych, pracowniczych, przedszkolnych i szkolnych. Wśród naszych klientów są takie firmy, jak np. PKP Cargo, Poczta Polska S.A. - Pion Operacji Logistycznych, Amazon, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy.

Oferujemy również wynajem autobusów na wycieczki krajowe i zagraniczne. Miejsca w których byliśmy to m.in:
Albania (Tirana, Durres), Belgia (Antwerpia, Brugia, Bruksela), Bośnia i Hercegowina (Medziugorie), Dania (Kopenhaga, Bornholm), Niemcy (Berlin, Monachium), Włochy (Florencja, Neapol, Rzym).

W dziale "Wynajem autobusów" można zapoznać się z naszą ofertą i dokonać wyceny oraz rezerwacji autokaru.

Nasze atuty to:

•    ustabilizowana pozycja na rynku
•    rozwinięta sieć linii autobusowych
•    wysoki standard świadczonych usług
•    doświadczenie i profesjonalizm kierowców
•    komfort i bezpieczeństwo jazdy - w 2015 roku PKS Poznań S.A. uczestniczył w akcji "Bezpieczny Autobus".

Zapraszamy do korzystania z naszych usług.